5 NAMIRNICA KOJE UZROKUJU UPALU ZUBNOG ŽIVCA
Jeste li ikada iskusili nelagodu upaljenog zuba ili upale zubnog živca? Ako je odgovor potvrdan, onda sigurno znate koliko ovo stanje može biti bolno. Upala zubnog živca čest je problem s kojim se susreću mnogi, a uzrokuje bol, nelagodu i utječe na ukupnu kvalitetu života.
Prije nego što se pozabavimo s pet namirnica koje uzrokuju takozvanu upalu zuba, da vidimo točno što je to.
Što je upala zuba ili pulpitis?
Upala zuba ne postoji. No, ako govorimo o upali zuba, to je zapravo upala zubnog živca ili pulpitis. Zubni živac ili zubna pulpa je meko tkivo unutar zuba koje sadrži živce, krvne žile i vezivno tkivo. Do upale zubnog živca najčešće dolazi zbog bakterijske infekcije, oštećenja zuba ili progresije karijesa.
Simptomi pulpitisa:
- jaka bol u zubu, koja se može pogoršati pri jedenju tople, hladne ili slatke hrane i pića
- osjetljivost zuba na pritisak ili dodir
- crvenilo i oticanje desni oko zahvaćenog zuba
- moguća prisutnost gnoja ili iscjetka oko zuba
- loš zadah ili neugodan okus u ustima
Reverzibilni pulpitis
Reverzibilni pulpitis odnosi se na stanje u kojem je zub još vitalan. U vrlo ranim fazama, pulpitis se može izliječiti uklanjanjem temeljnog uzroka, kao što je karijes ili napuknuti zub. Otklanjanjem uzroka zub se može sačuvati. Tijekom postupka punjenja zuba mogu se koristiti posebni lijekovi za zaštitu zubne pulpe i pospješivanje cijeljenja.
Ireverzibilni pulpitis
Ireverzibilni pulpitis znači da se pulpa ili zubni živac više ne mogu regenerirati. U takvim slučajevima neophodno je endodontsko liječenje, poznato kao liječenje korijenskih kanala. Pulpa je toliko oštećena da ne može zacijeliti, pa se mora izvaditi iz korijenskih kanala. Liječenje korijenskog kanala uključuje uklanjanje upaljene pulpe, nakon čega slijedi čišćenje, dezinfekcija i drugi potrebni postupci,kako bi se osiguralo da kanali budu slobodni od infekcije.
Granulom
Granulom nastaje kada se upala sa zubnog živca proširi na okolno tkivo. Najčešći razlog je karijes koji se proširio duboko u zub. Nastaje kao odgovor organizma na infekciju i upalu u zubnoj pulpi. Kada se pulpa u zubu upali i umre, bakterije i njihovi metabolički produkti mogu se proširiti na obližnje parodontno tkivo. U nekim slučajevima, granulom se razvije u gnojnu cistu, koja izgleda kao mali mjehurić na desni pored zahvaćenog zuba. Liječenje granuloma obično uključuje endodontsko liječenje ili liječenje korijenskih kanala. Cilj liječenja je ukloniti infekciju, očistiti korijenske kanale, ukloniti tkivo granuloma te potaknuti cijeljenje i regeneraciju okolnih tkiva.
Upaljeni umnjak
Upala umnjaka može se razviti iz više razloga. Jedan od najčešćih uzroka je impakcija, što znači da umnjak ne može u potpunosti izbiti iz zubnog mesa, zbog nedostatka mjesta ili nepravilnog položaja. Djelomično iznikli ili vodoravno orijentirani umnjaci mogu izazvati iritaciju i upalu okolnih tkiva te ih učiniti osjetljivima na bakterijske infekcije poput karijesa.
Koliko dugo traje oteklina zuba i je li kod upale zuba potreban antibiotik ovisi o stanju i mišljenju stomatologa. U nekim slučajevima potrebno je izvaditi umnjak, osobito ako postoji veća vjerojatnost ponovne upale ili ako postoji infekcija.
Kako liječenje djeluje
Liječenje obično uključuje uklanjanje uzroka upale, na primjer liječenje karijesa uklanjanjem oštećenog tkiva i njegovom zamjenom zubnom plombom ili krunicom. U nekim slučajevima, kada je upala uznapredovala, potrebno je endodontsoliječenje korijenskog kanala u kojem se inficirano tkivo uklanja iz korijenskog kanala. U težim slučajevima apscesa može biti potrebna drenaža gnojnog iscjetka i liječenje antibioticima ili čak vađenje zuba.
5 namirnica koje mogu izazvati upalu zuba
Ako želite zadržati osmijeh i izbjeći bol u ustima, važno je razumjeti kako hrana može utjecati na vaše zube.
Navedene dentalne bolesti mogu biti posljedica drugih čimbenika, pa tako i hrane koju jedete. Nabrojimo pet namirnica koje mogu izazvati upalu zuba.
1. Slatkiši: Proizvodi kao što su bomboni, čokolade, slatkiši i kolači mogu uzrokovati napredovanje karijesa i bakterijske infekcije u zubu.
2. Gazirana pića: pića koja sadrže puno šećera, poput gaziranih pića, energetskih i slatkih voćnih napitaka, negativno utječu na zube jer šećer hrani bakterije koje uzrokuju karijes.
3. Kisela pića i voće: pića kao što je limunada i kiselo voće kao što su agrumi (limuni, naranče) sadrže kiseline, koje mogu nagrizati zubnu caklinu i tako povećati rizik od karijesa.
4. Prerađeni ugljikohidrati: Ugljikohidrati kao što su kolačići, pržena hrana i pečeni proizvodi razgrađuju se u šećere u ustima, što potiče rast bakterija i napredovanje karijesa.
5. Ukiseljeno povrće: Ova vrsta hrane ima nizak pH, što znači da je kisela. Dugotrajna konzumacija kisele hrane može uzrokovati eroziju cakline i povećati rizik od bolesti zubi, posebno nastanak karijesa, erozije i abrazije zubi.
Sada kada znamo pet namirnica koje mogu uzrokovati upalu zuba i desni, vrijeme je da se usredotočite na zdravu prehranu koja će vaše zube i desni održati u vrhunskom stanju. Promjena prehrambenih navika iizbor zdravijih namirnica, može znatno utjecati na zdravlje vaših zuba..
Prevencija upale zuba
Osim odabira pravilne hrane, redovita oralna higijena ključna je za prevenciju upale zubi i desni. Pravilno četkanje zuba najmanje dva puta dnevno, korištenje zubnog konca i/ili interdentalnih četkica, korištenje kvalitetne paste za zube s fluorom i ispiranje usta vodicom za usta može ukloniti plak i spriječiti rast bakterija i gingivitis. Ne smijemo zaboraviti ni na redovite posjete stomatologu, koji će se pobrinuti za profesionalno čišćenje zubi i pregled oralnog zdravlja. Zdrave navike oralne higijene ključne su za održavanje zdravih i jakih zubi.