PRVI ZUBIĆI
Ako dijete ima crvene obraze, jako siše šaku i slini, a desni su mu natečene i čini se da pati, vrlo je vjerojatno da mu rastu prvi zubić. To se može dogoditi već u petom mjesecu, kao i tek nakon prve godine života. Nema razloga za brigu. Ne postoji dijete kojemu ne bi izrasli zubi. Datum izbijanja prvog zubića nije toliko važan jer nikako nije povezan s djetetovim razvojem.
Razvoj zuba
Razvoj zuba kod ljudi složen je i dugotrajan proces koji započinje u embriju, oko sedmog tjedna trudnoće, pojavom prvih stanica mliječnih zuba, a završava oko dvadesete godine, s oblikovanjem korijena umnjaka. Većina ovog procesa odvija se prije izbijanja zuba. Tada se ispod površine desni razvija struktura mliječnih i trajnih zuba. Nastavlja se tijekom cijelog razdoblja odrastanja.
Izbijanje zuba
Važno je znati da je izbijanje zuba prirodni proces koji je biološki programiran tako da zub raste kroz sluznicu desni, bez oštećenja i bez upala. Desni mogu pritom biti nabrekle i svrbjeti, zbog čega se kod mališana javlja potreba trljanja mjesta prodiranja.
Zub prodire kroz sluznicu na način da bakterije ne mogu prodrijeti u pozubnicu i organizam. Pritom je donja ležeća kost, na koju je zub pričvršćen s pozubnicom, cijelo vrijeme zaštićena od infekcija. Ipak, prodiranje zuba u usnu šupljinu često uzrokuje bol, prekomjerno slinjenje, probavne tegove i povišenu tjelesnu temperaturu. Sve to dovodi do oštećenja sluznice iznad mjesta izbijanja zuba uzrokovana prstima, tvrdim predmetima ili hranom, što može biti praćeno infekcijom. Stoga je većina navedenih simptoma posljedica vanjskih čimbenika, a ne samog procesa izbijanja.
Redoslijed izbijanja zuba
Ponajprije izbiju donji sjekutići, a zatim gornji. Najčešće slijede gornji bočni sjekutići, a posljednji su donji bočni sjekutići.
Ublažavanje tegoba
Za ublažavanje gore navedenih simptoma gelovima za izbijanje zuba važno je da sadrže aktivne sastojke koji omekšavaju desni i olakšavaju rast, a ujedno učinkovito ublažavaju upalu, ubrzavaju cijeljenje i aktivno štite desni na mjestu izbijanja od bakterija i naknadne infekcije. Dobro je što aktivni sastojci gela štite i novoizrasle zube od naslaga, stoga se može koristiti i za četkanje.
Budući da je proces izbijanja zuba dugotrajan, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) je već 2014. godine savjetovala da se ne koriste proizvodi s lokalnim anesteticima*, jer dugotrajna uporaba može uzrokovati preosjetljivost i nuspojave. Stoga su prihvatljivi samo prirodni aktivni sastojci koje djetetovo tijelo dobro prihvaća, čak i kod dugotrajne upotrebe.
Uvođenje oralne higijene kroz igru
Prilikom nicanja zubića važno je da djetetu omogućimo samostalno ublažavanje tegoba pomoću meke i ujedno izdržljive glodalice koja ne oštećuje sluznicu, a roditeljima omogućuje masažu desni i četkanje prvih zubića gelom za ublažavanje simptoma. Pomagalom koji je ujedno igračka, dijete se kroz igru nesvjesno navikava na redovitu oralnu higijenu.
Do izbijanja kutnjaka, djetetove zube možemo čistiti mekom četkicom za masažu za na prst i gelom za prve zubiće koji, osim hijaluronske kiseline za omekšavanje desni, sadrži prirodne aktivne sastojke za njihovu zaštitu i primjeren je za djetetov organizam.
Njega izraslih zuba
Za zaštitu prvih zubića ključno je njihovo redovito i temeljito čišćenje. Pomaže i prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata, izbjegavanje ljute hrane i pića te slatkih pića s mjehurićima. Kada djetetu izrastu zubi, ne ostavljamo mu cijelu noć bočicu mlijeka ili zaslađenog pića jer se time znatno povećava rizik od karijesa.
Pročitajte više: KARIJES KOD DJECE I KAKO GA SPRIJEČITI
Pasta za zube i zaštita zuba
Premda je caklina novoizraslih zuba čvrsta i stabilna, još uvijek je malo porozna jer nije potpuno mineralizirana. Proces konačne mineralizacije odvija se mineralima i tvarima iz sline, a traje otprilike dvije-tri godine. U međuvremenu, caklina je osjetljivija na karijes i kiselinsku demineralizaciju. Za bržu mineralizaciju i dodatnu zaštitu novoizraslih zuba od karijesa i kiselinske erozije dostupne su i posebne paste za zube s biomimetičkim hidroksiapatitima i dodanim mineralima koje na prirodan i siguran način jačaju zubnu caklinu.
Prva četkica za zube i četkanje
Oko prve godine izrastu prvi kutnjaci. Tada počinjemo prati djetetove zube dječjom četkicom. Savjetujemo Vam četkicu male glave s vrlo mekim i gustim vlaknima, prilagođenu dječjim ustima. Kod četkanja je važno da dva puta dnevno nježno i temeljito očistimo sve zubne površine.
Kada djetetu četkamo zube, držimo ga u krilu. Kada je dijete dovoljno veliko, također može sjediti ili stajati, uvijek uz umivaonik. Prije nego što započnemo, djetetu osiguramo dobar uspravan položaj. Kada je dijete u krilu, sjedimo paralelno s umivaonikom, a dijete pravokutno iznad njega. Jednom rukom četkamo zube, a drugom držimo dijete za suprotno rame. Dijete neka bude u što boljem uspravnom položaju.
Prije nego što započnemo, dobro navlažimo četkicu. Stražnji dio četkice umetnemo u bočni dio usta, nikada u sredinu. U ustima četkicu okrenemo tako da vlakna budu naprijed. Čistimo sustavno i uvijek istim redoslijedom, uvijek završavamo tamo gdje smo započeli. Uvijek počinjemo prati vanjsku stranu zuba, četkanjem odozgo prema dolje i odozdo prema gore. Zatim četkamo unutarnju stranu zuba i na kraju zubne površine. Kada peremo zube, zube i desni uvijek četkamo zajedno. Tijekom pranja zuba, djetetu uvijek omogućimo da sadržaj ispljune ili proguta. Pravilnim pranjem zuba održavamo dobru oralnu higijenu te potičemo gutanje, žvakanje i kretanje jezika.
Osim toga, pazimo da temeljito očistimo sve zube, čak i u najskrivenijim kutovima. U dobi od godinu i pol do dvije godine preporuča se početi koristiti kvalitetnu pastu za zube, posebno prilagođenu djeci i konačnoj mineralizaciji cakline mliječnih zuba.
Pročitajte više: HIPOMINERALIZACIJA ZUBA KOD DJECE (MIH)
Samostalno pranje zuba
Kada je dijete dovoljno staro, lagano ga navikavamo na samostalno pranje zuba. Na početku, četkicu držimo zajedno (naša je ruka postavljena preko djetetove) i pomažemo kod pokreta i u smjeru čišćenja zuba. S vremenom smanjujemo kontrolu, a kada se uvjerimo da će moći samostalno i dovoljno temeljito prati zube, taj zadatak prepuštamo djetetu. Zadatak roditelja je da na kraju provjere je li dijete stvarno temeljito opralo zube. Naravno, roditelji i dalje priskoče u pomoć kada je riječ o pranju zuba.
Pritom ne smijemo zaboraviti da roditelji, prema preporuci stomatologa, provjeravamo uspješnost djetetova četkanja i oralnu higijenu do njegove dvanaeste godine.
Vodimo računa i o zdravoj djetetovoj prehrani s puno voća i povrća. Ograničimo problematičnu hranu i grickalice između obroka. Također vodimo brigu o redovitim pregledima kod stomatologa koji nam može osigurati normalan razvoj djetetovih zuba. Istodobno, dobro je često provjeravati ima li malih rupica na djetetovim zubima – kako biste ih otkrili prije nego što se razviju u ozbiljan karijes.
Izvori:
- Gašperšič, N. Košir, N. Jevnikar. Razvoj obraza, ustne votline in zobnega organa. Ljubljana: Medicinska fakulteta, 2002.
*https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda- -recommends-not-using-lidocaine-treat-teething- -pain-and-requires