Afte i ozljede oralne sluznice
Afte su toliko česte da pogađaju čak 60% stanovništva. Afte su jedna od najčešćih bolesti oralne sluznice. U 80% slučajeva, prve se afte pojavljuju prije 30. godine.
Što su afte
Afte su bolne ranice u ustima koje se najčešće pojavljuju na unutarnjoj strani obraza i usana te na jeziku. Mogu biti bijele, crvene, žute ili sivkaste boje, obično okruglog ili ovalnog oblika. Premda su neugodne, obično su bezopasne i zacijele same unutar jednog ili dva tjedna. Međutim, mogu biti vrlo bolne za bebe i djecu. Često se pojavljuju u stresnim razdobljima. Djetetu mogu čak onemogućiti konzumiranje hrane i pića.
Ranice u ustima ne smijemo krivo prepoznati kao herpes koji se pojavljuje mjehurićima na i oko usana. Herpes često započinje trncima, svrbežom ili osjećajem peckanja oko usta. Afte u ustima nisu zarazne, dok herpes jest jer ga uzrokuje virus.
Posjetite liječnika ako:
– afte ne zacjeljuju unutar tri tjedna,
– se prečesto pojavljuju,
– afte postaju vrlo bolne i crvene – to može biti znak bakterijske infekcije koja možda zahtijeva liječenje antibioticima,
– simptomi se pojavljuju i na drugim mjestima tijela, osobito kod male djece – moguće da je riječ o dječjoj bolesti ruku, nogu i usta.
Afte se prema veličini dijele u tri skupine:
1.Najčešće su MANJE AFTE. Uglavnom zahvaćaju sluznicu donje usne, područje obraza u usnoj šupljini, jezik i njegovu površinu. Pojavljuju se kao pojedinačne lezije okruglog oblika i male dimenzije (manje od 1 cm), prekrivene bjelkastim membranama i eritematoznim rubovima. Mogu biti vrlo bolne, također kod djece. S lakoćom se pojavljuju na osjetljivijoj sluznici, stoga ih često opisujemo kao rekurentno stanje.
2. VELIKE AFTE (promjera većeg od 1 cm) najčešće se pojavljuju na usnoj sluznici, na mekom nepcu i na luku u stražnjem dijelu usta. U usporedbi s manjim oblicima, njihovo je vrijeme cijeljenja dulje (također do jednog mjeseca), a s obzirom na veličinu su i bolnije.
3. HERPETIFORMNI AFTOZNI STOMATITIS zajednički je naziv za male točkaste ranice. Bolest često krivo prepoznajemo kao herpes simpleks koji se pojavljuje samo na keratiniziranoj površini sluznice tvrdog nepca, na unutarnjim rubovima usnica te na površini jezika i desni. Aftozni stomatitis zahvaća unutarnju stranu obraza, dno usne šupljine i nježnu sluznicu s unutarnje strane usana.
Čimbenici rizika
– nedostatak nekih hranjivih tvari: vitamina B12, folne kiseline i željezapsihološki čimbenici: stres, tjeskoba, depresija
– obiteljska anamneza i genetski čimbenici: ranice u ustima češće su u obiteljima u kojima je više članova imalo takve probleme
– sustavne bolesti: najčešći su dijabetes, ciklička neutropenija, celijakija i neka stanja bolesti crijeva
– oštećenja usne sluznice: posljedice medicinskih zahvata, nenamjerno grickanje, ljuta hrana ili pića ili oštećenja uslijed četkanja
– alergije i preosjetljivost: alergijski poremećaji uzrokovani lijekovima, preosjetljivost na određenu hranu ili piće
Simptomi
– spontani bol i peckanje, čak i tijekom govora
– bol i oteklina u obližnjim limfnim čvorovima
– povećano slinjenje
– nelagoda i bol prilikom žvakanja, također smanjeni apetit
– nelagoda i bol kod dnevne oralne higijene
Što možemo učiniti za brže ozdravljenje
Ako ništa ne poduzmete, ranice u ustima u većini slučajeva nestaju unutar 10 do 14 dana. Međutim, danas postoje proizvodi koji uvelike skraćuju vrijeme ozdravljenja i smanjuju bol.
Farmaceuti i stomatolozi preporučuju liniju Afterapid
Nakon dugogodišnjeg istraživanja i kliničkih ispitivanja, Curasept je stvorio novu liniju proizvoda Afterapid koji svojom jedinstvenom formulacijom i aktivnim sastojcima brzo i učinkovito pomažu kod afti i drugih oštećenja usne sluznice.
Formulacija se temelji na emulziji mukoadhezivnih polimera, obogaćenih jedinstvenim aktivnim sastojcima. To podrazumijeva da je riječ o patentiranoj tvari koja dobro prianja na sluznicu, što omogućuje učinkovito upijanje aktivnog sastojka.
Curasept-ovi znanstvenici razvili su patentirani oblik koji sadrži sljedeće:
BIOMOIST® – hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina u proizvodima Curasept AFTERAPID+ razlikuje se od uobičajenog oblika – natrijevog hijaluronata koji se koristi u sličnim proizvodima. Zbog svog nehidroliziranog oblika, hijaluronska kiselina BIOMOIST® puno se bolje apsorbira. Patentirana mješavina tri različitih molekulskih masa hijaluronske kiseline pruža trostruko djelovanje: duboko prodiranje u zahvaćeno tkivo, njegovo vlaženje i zaštita zahvaćene površine filmom.
Zahvaljujući svojoj visokoj BIOKOMPATIBILNOSTI, hijaluronska kiselina BIOMOIST® uvelike smanjuje upalu i ublažava osjećaj suhih usta svojom visokom sposobnošću vezanje vode na sluznicu.
Odlikuje se visokim stupnjem čistoće i potpuno je biorazgradiva.
Fragmenti DNA/RNA
Ovaj najinovativniji biološki aktivni sastojak biljnog je izvora. Patentirani kratkolančani fragmenti DNA/RNA imaju jedinstveno svojstvo maksimalnog jačanja vlastitih bioloških mehanizama regeneracije tkiva u kratkom vremenu. Snažnim protuupalnim djelovanjem zaustavlja se proces propadanja zahvaćenog tkiva, a zatim u vrlo kratkom vremenu započinje intenzivno obnavljanje, odnosno regeneracija.
Farmakološka svojstva fragmenata DNA/RNA vrlo su dobro opisana. Zbog jedinstvene pripreme, zahvaćene stanice sposobne su i samostalno apsorbirati te fragmente. Koriste ih kao izvor ključnih tvari koje su im prijeko potrebne za preživljavanje i normalno djelovanje, a posebno za jačanje bioloških mehanizama obnavljanja tkiva.
Ulje čajevca i manuke
Ljekoviti učinci čajevca poznati su bili već izvornim stanovnicima Australije, Aboridžinima, koji su ga koristili kod prehlada, upale grla, kao antiseptik za rane, kod uboda insekata itd. Zbog učinkovitosti čajevca, njegova se upotreba brzo raširila diljem svijeta. Danas se najčešće koristiti u kozmetici, farmaciji i aromaterapiji. Ljekoviti učinci čajevca predmet su istraživanja raznih studija koje potvrđuju njegovo protubakterijsko, protugljivično, protuupalno i protuvirusno djelovanje.
Ulje manuke potječe s Novog Zelanda i jedan je od najprirodnijih hidratantnih sastojaka na tržištu. Zbog svog snažnog antimikrobnog djelovanja, cijenjeno je u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji. U usporedbi s čajevcem, relativno je novi aktivni sastojak, budući da je njegova upotreba započela tek 1970-ih godina.
Sinergističko djelovanje ova dva ulja smanjuje upalu kože uzrokovanu histaminom i zajedno pomažu u smanjenju upala, zahvaljujući njihovom jakom antioksidativnom učinku, a ujedno pomažu u sprječavanju prekomjerne bakterijske infekcije.
18-ß-gliciretinska kiselina
Ova se tvar dobiva iz sladića, biljke koja je u narodnoj medicini poznata od davnina. Gliciretinska kiselina inhibira proizvodnju i djelovanje molekula koje uzrokuju upalu. To znači da se upala ne pojavljuje ili se pak pojavljuje u vrlo smanjenom obliku. Također nema nuspojava.
Ruskogenin
To je molekula dobivena iz korijena biljke bodljikave veprine. Ruskogeninu pripada puno farmakoloških svojstava, uključujući zaštitu krvožilnog sustava (vazoprotektivno djelovanje), smanjenje oteklina (anti-edemsko djelovanje) te, smanjivanjem propusnosti površine sluznice, smanjenje upalne reakcije i osjetljivosti na vanjske utjecaje (adstringentni učinak). Sve to uvelike pomaže u smanjenju oteklina zbog ranica u ustima.
Alantoin
Alantoin je molekula prirodno prisutna u većini organizama, također u biljkama, životinjama i mikrobima. Proizvodi se u stanicama iz mokraćne kiseline.
Alantoin ima hidratantno i keratolitičko djelovanje – pospješuje ljuštenje gornjeg sloja mrtvih stanica i povećava hidrataciju izvanstanične matrice. Sluznica postaje mekša, a dioba stanica i zacjeljivanje rana osjetno se ubrzavaju.
Linija AFTERAPID nudi rješenje za svaki problem:
Zaštitni gel idealan je za lokalno djelovanje na jednu ili više ranica u usnoj šupljini.
Tekućina za ispiranje usta idealna je za djelovanje na cijeloj površini usne sluznice s većim brojem lezija koje se vraćaju. Za veći učinak preporučuje se kombinirano korištenje s gelom.
Sprej je idealan za ciljano djelovanje na teško dostupnim mjestima usne šupljine. Za veći učinak preporučuje se kombinirano korištenje s gelom.