Vađenje umnjaka: što možemo očekivati prije, tijekom i nakon zahvata
Vađenje umnjaka: što možemo očekivati prije, tijekom i nakon zahvata
Vađenje umnjaka jedan je od najčešćih stomatoloških zahvata. Umnjaci obično počinju nicati u kasnoj adolescenciji i ranoj odrasloj dobi i treći su niz kutnjaka. Dok neki odrasli nemaju nikakvih problema tijekom nicanja umnjaka, drugi ih imaju poprilično, od bolova do neophodne ekstrakcije zuba.
Zašto je vađenje umnjaka potrebno
Nekada potrebni za žvakanje sirove hrane, umnjaci danas više nisu potrebni i mogu uzrokovati probleme i kasnije u životu. Uobičajeni znakovi da je vrijeme za vađenje umnjaka su natečene, osjetljive ili krvareće desni, neugodan zadah i osjetljivost ili bol u stražnjem dijelu usta.
Vađenje umnjaka možda je potrebno:
– ako je zub zahvaćen jer nije mogao u potpunosti ili djelomično prodrijeti kroz zubno meso. Zahvaćeni umnjaci predstavljaju opasnost od infekcije ili karijesa i oštećenja susjednih zuba. Ako zahvaćeni umnjak uzrokuje tegobe ili će ih vjerojatno uzrokovati, stomatolog obično preporučuje njegovo vađenje. Tako zahvaćeni zub obično se otkriva rutinskim RTG snimkom, jer inače nije vidljiv;
– ako zub raste pod krivim kutom. Umnjaci mogu rasti pod različitim kutovima, čak i vodoravno. Kada Vam umnjak izbije u krivom smjeru ili pod krivim kutom, to može utjecati na obližnje zube i uzrokovati nelagodu ili bol, a gotovo ih je nemoguće održavati čistima;
– ako Vaša usta nisu dovoljno velika. Ako u ustima nema dovoljno prostora, umnjaci se mogu deformirati ili kompromitirati rast susjednih zuba. U takvom slučaju, vjerojatno ćete morati odstraniti sve umnjake;
– ako ste skloni karijesu i bolestima desni. S obzirom na njihov položaj u ustima, umnjaci su skloniji karijesu i bolesti desni jer ih je teško očistiti. Mogu uzrokovati karijes i sve time povezane problematike. Vaš stomatolog može preporučiti vađenje umnjaka ako nema dovoljno prostora za pravilno čišćenje zuba.
Što očekivati prije operacije umnjaka
Prije samog zahvata, razgovarat ćete s oralnim kirurgom o postupku vađenja umnjaka. Odgovorit će na sva Vaša pitanja u vezi ekstrakcije zuba i oporavka. Na temelju razgovora, stomatolog će presuditi jeste li primjereni za operaciju i preporučiti vrstu anestezije.
Kada planirati operaciju umnjaka
Udruženja oralnih i maksilofacijalnih kirurga diljem svijeta preporučuju vađenje umnjaka prije potpunog oblikovanja njihovih korijena, običajno između 14. i 20. godine. Vađenje umnjaka preporučujemo u ljetnim mjesecima, kada je dovoljno sunca koje osigurava vitamin D. To može doprinijeti bržem zacjeljivanju i očuvanju gustoće kosti, zbog čega će Vaša čeljust biti jača.
Kako se odvija zahvat vađenja umnjaka
Oralni kirurg odredit će za Vas najprimjereniji oblik anestezije:
– Lokalna anestezija je lijek koji izaziva utrnulost i ubrizgava se izravno u desni. Najčešće se koristi za manje zahvate koji se mogu brzo izvesti. Ova vrsta anestezije omogućuje potpuno budno stanje tijekom zahvata. Umjesto bola, tijekom zahvata osjećat ćete samo pritisak. Lokalna anestezija primjenjuje se kod vađenja samo jednog ili dva umnjaka koji su izbili u cijelosti ili djelomično.
– Monitorirana intravenska analgo-sedacija uzrokuje stanje smanjene svjesnosti tijekom ekstrakcije umnjaka. Ne osjeća se bol, a značajno je ograničeno sjećanje na postupak. Primit ćete i lokalnu anesteziju, tako da će Vam usta biti utrnuta kada se probudite. Nakon zahvata ćete možda biti pospani, stoga će Vam liječnik vjerojatno preporučiti da Vas netko odveze kući.
– Opća anestezija najčešće se primjenjuje kod vađenja sva četiri umnjaka jer je bolja za pacijenta. Tijekom zahvata bit ćete potpuno bez svijesti, dobit ćete i lokalnu anesteziju tako da će Vam usta biti utrnuta kada se probudite. S obzirom na vrstu primljene anestezije, neko vrijeme ćete biti pospani i s vrtoglavicom. Neka Vas obiteljski član ili drugi pratitelj odveze kući.
Što očekivati nakon zahvata
Od liječnika ćete dobiti sve potrebne informacije o pravilnoj njezi rane kod kuće. Obično se preporuča lokalno hlađenje, posebne tekućine za ispiranje usta s klorheksidinom s antibakterijskim djelovanjem te samo nekoliko vrsta hrane i pića. S obzirom na vrstu primljene anestezije, kasnije ćete možda osjetiti umor i vrtoglavicu, zato će Vam biti potrebna pratnja do doma.
Oporavak nakon ekstrakcije umnjaka
Nakon ekstrakcije umnjaka, na mjestu vađenja nastat će krvni ugrušak. Ključan je za zatvaranje rane, stoga pažljivo slijedite upute svog liječnika kako biste spriječili uklanjanje ili otapanje ugruška.
Kako si možete pomoći kod kuće
Ako niste dobili posebne upute od svog liječnika, evo nekoliko savjeta kako si možete pomoći kod kuće za brže ozdravljenje:
– Jastučiće od gaze u ustima zamijenite tek nakon dva sata od zahvata. Što više dirate mjesto ekstrakcije, do će dulje trajati proces cijeljenja.
– Ako se krvarenje nije zaustavilo, stavite novu gazu na mjesto ekstrakcije i nježno grizite 30 minuta. Kada se krvarenje zaustavi, možete odstraniti gazu.
– Držite glavu podignutu dok se odmarate jer će to pomoći smanjiti postoperativnu oteklinu.
– Prvih 36 sati redovito stavljajte hladne obloge na obraze uz mjesto ekstrakcije. To će pomoći u smanjenju otekline i nelagode.
– Nakon operacije, ostatak dana odmarajte. Na području zahvata će se u prva 24 sata stvoriti krvni ugrušci. U ovom razdoblju svakako odmarajte, kako bi se Vaše tijelo oporavilo. Nakon operacije umnjaka, većina osoba se oporavi unutar tri do četiri dana.
– Pijte puno vode pažljivo i u gutljajima. Prva 24 sata izbjegavajte alkoholna, kofeinska, gazirana i vruća pića.
– Prva tri do pet dana konzumirajte meku hranu, na primjer puding, pire od jabuka i smoothie. Izbjegavajte tvrdu hranu koju morate žvakati. Tvrda hrana predstavlja veći rizik od oštećenja šavova i ponovnog otvaranja rane.
– Ne pijte na slamku. Jako sisanje može ukloniti krvne ugruške koji su potrebni za zacjeljivanje rane.
– Prva 24 sata izbjegavajte četkanje, čišćenje zubnim koncem ili ispiranje zuba. Do 24 sata nakon operacije nemojte intenzivno ispirati ili čistiti usta. Posebno pazite da ne nadražite kiruršku ranu.
– Nakon 24 sata počnite ispirati usta dva do tri puta dnevno tekućinom za ispiranje usta koja sadrži klorheksidin kako biste spriječili mogućnost infekcije operiranog mjesta. Nemojte pljuvati, već pustite da tekućina iscuri iz usta. Pljuvanje bi moglo odstraniti ugrušak s mjesta ekstrakcije umnjaka.
Vrijeme oporavka nakon vađenja umnjaka
Naravno, vrijeme oporavka ovisi o zahtjevnosti operacije. Nakon operacije umnjaka, većina osoba se oporavi unutar tri do četiri dana. Međutim, oporavak kod velikih zahvata može potrajati i do dva tjedna. Pritom mogu biti prisutne otekline, bol i lagana nelagoda koji će s vremenom postupno nestati.
Vađenje umnjaka siguran je i rutinski zahvat. Ako još uvijek imate umnjake i niste sigurni hoćete li ih izvaditi, obratite se svom stomatologu. Znat će odrediti položaj i zdravlje Vaših umnjaka te odgovoriti na sva Vaša pitanja u vezi vađenja.