Preosjetljivost zuba je neugodno stanje, koje je često praćeno bolovima pri konzumiranju hladne ili tople hrane i može uvelike utjecati na naš svakodnevni život. U ovom članku istražujemo uzroke osjetljivosti zubi i kako se možemo učinkovito nositi s tom pojavom.
Sadržaj:
Osjetljivost zuba: uzroci
Postoji nekoliko uzroka osjetljivosti zuba. Obično nastaje zbog izlaganja dentina, koji se nalazi ispod tvrde cakline između krune i vrata zuba uz desni. To se događa kada je dentin, unutarnji sloj zuba, izložen zbog trošenja cakline, povlačenja desni ili traume zuba. S izloženim dentinom, zubi postaju preosjetljivi, budući da su kanalići u dentinu izravno povezani sa živčanim završecima unutar zuba. Osjetljivost zuba može uzrokovati nelagodu i bol te ograničiti mogućnost konzumiranja određene hrane i pića.
Najčešći uzroci osjetljivosti zuba
- Agresivno četkanje: Prejako ili agresivno četkanje može oštetiti caklinu i izložiti dentin, povećavajući osjetljivost zuba i bol.
- Povlačenje desni: Ako se desni povuku ili odmaknu od površine zuba, vrat zuba može biti izložen. Na vratu su mali otvori,tzv. dentinski tubuli, koji vode do živčanih završetaka. Ako su ti tubuli izloženi, povećava se osjetljivost na vanjske podražaje.
- Bolesti i ozljede zuba: Zbog karijesa ili oštećenja zuba, dentin s vremenom postaje sve dostupniji. Također, neke bolesti zuba mogu utjecati na zdravlje cakline, povećavajući osjetljivost zuba.
- Parodontalna bolest: Upala i povlačenje desni mogu otkriti korijen zuba, uzrokujući osjetljivost.
- Agresivno liječenje zuba: Nakon stomatoloških zahvata, kao što su izbjeljivanje zuba, uklanjanje kamenca i struganje korijena, zubi mogu postati privremeno preosjetljivi.
- Prehrambene navike: Česta konzumacija kisele ili slatke hrane pridonosi razgradnji cakline i povećava rizik od osjetljivosti zuba.
Kako se učinkovito nositi s osjetljivošću zuba?
Osjetljivost zuba može biti neugodna, ali znamo neke načine kako je spriječiti.
1. Koristite pravu pastu za zube. Zubne paste dizajnirane posebno za osjetljive zube sadrže sastojke koji smanjuju osjetljivost i stvaraju zaštitni sloj oko dentina. Ovi proizvodi obogaćeni su fluoridima, hidroksiapatitom i solima stroncija te drugim aktivnim sastojcima, koji pomažu u jačanju cakline i smanjenju osjetljivosti zuba.
2. Pravilno perite zube. Koristite mekanu četkicu za zube i nježno četkajte, kako biste izbjegli oštećenje cakline i izlaganje dentina.
3. Izbjegavajte okidače. Agresivno pranje zuba, karijes, parodontna bolest i agresivno liječenje zuba mogu uzrokovati osjetljivost zuba. Izbjegavajte ove čimbenike, kako biste spriječili oštećenje zuba.
4. Redovito posjećujte zubara. Redoviti posjeti stomatologu, pomažu u sprječavanju preosjetljivosti zuba i drugih stomatoloških problema.
Ako se osjetljivost zuba ne smanji, obratite se stomatologu.
Obnova i zaštita zuba biomimetičkom remineralizacijom
Oštećena zubna caklina i dentin ne mogu se sami popraviti. Najnovija otkrića o prirodnoj remineralizaciji tvrdih tkiva u usnoj šupljini omogućila su razvoj novih biomimetičkih funkcionalnih tvari za koje je klinički dokazano da omogućuju obnovu zuba remineralizacijom.
BIOAKTIVNI KOMPLEKS – kombinacija hidroksiapatita konjugiranog s hitozanom i fluoriranim hidroksiapatitom
Biomimetičke funkcionalne tvari imaju kemijska, fizikalna, morfološka i mehanička svojstva slična prirodnoj biološkoj strukturi cakline i dentina. Također su biokompatibilni i ne štete našem organizmu. Najvažnije je da su te tvari svojom biološkom aktivnošću sposobne za kemijske interakcije s čvrstim zubnim tkivima, tako da se nova mineralna faza superponira na postojeću kao njezin nastavak.
U fiziološkom okruženju, biomimetičke tvari mogu potaknuti obnavljajuće procese (kao što je remineralizacija) slične onima, koji su već prirodno prisutni u biološkim tkivima.
Konačno
Preosjetljivost zuba neugodan je osjećaj, no mi znamo kako se s tim najučinkovitije nositi. Odabirom prave zubne paste za osjetljive zube, pravilnom tehnikom pranja zuba, izbjegavanjem okidača i redovitim posjećivanjem stomatologa, možemo značajno poboljšati svoje oralno zdravlje. Ne dopustite da vas preosjetljivost zubi spriječi u uživanju u vašoj omiljenoj hrani i piću. Slijedite ove jednostavne savjete i neka vaš osmijeh ponovno zablista od samopouzdanja.